Bocian Klekotek spakowany. Poleciał do Kamienia. Dobrze, że zdążył przed rozbiórką kaloryferów. Na pewno by się zakurzył.
Zosia Szablewska klasa 3a i Adam Bugajski klasa 3a zajęli I miejsce w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym „Mały Mistrz Matematyki”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na wyższych etapach kształcenia.
Czy pamiętasz rośliny zbożowe, okopowe, oleiste i włókniste. Pobaw się wykreślankami i utrwal ich nazwy.
Podczas spotkania z panią Moniką Sawicką dowiedzieliśmy się, że do napisania książki potrzebna jest wyobraźnia, pomysł, inspiracja
i wena. Pisarz przede wszystkim słucha tego, co mówią ludzie. Jest on obserwatorem życia, który w swojej głowie kolekcjonuje zasłyszane historie. Pisanie książki przypomina lepienie
bałwana.
Zrobiliśmy eksperyment. Łatwy i efektowny. Postępowaliśmy zgodnie z instrukcją. Najpierw na szablonie kwiatka (lilia), na środku napisaliśmy zobowiązanie na temat oszczędzania wody. Każdy podpisał się pod swoim zobowiązaniem. Następnie wypełniliśmy kontury kolorem. Wycięliśmy nożyczkami kształt kwiatka, zagięliśmy mocno płatki do środka. Ostrożnie położyliśmy papierowy kwiatek na talerzyku wypełnionym wodą. I obserwowaliśmy. Nasza lilia zaczęła powoli rozwijać płatki.
Dlaczego tak się zadziało?
Papier składa się z głównie z włókien roślinnych, które zbudowane są jak wydłużone wężyki. To przez te rurki włoskowate woda idzie do góry dzięki wzajemnemu przyciąganiu się cząsteczek. Papier pęcznieje i płatki papierowej lilii wyprostowują się, podobnie jak prostują się listki przywiędłej rośliny, gdy wreszcie zostanie wstawiona do wody.
Jesteśmy na oficjalnej stronie Badacza Wody.
WOW
Odkrywcy Kropelek, czyli my uczniowie klasy 3a z Czarnego Boru stworzyliśmy ulotki dla naszych rodzin i znajomych na temat oszczędzania wody.
Jesteśmy w programie "Być jak Ignacy". Dla pierwszych 150 szkół, które przystąpiły do programu są materiały drukowane. Znaleźliśmy się w tej grupie i teraz czekamy na Mikołaja Kopernika. Warto poznać tego WIELKIEGO POLAKA.
Uczestniczymy w Międzynarodowym Projekcie eTwinning „Każde dziecko jest artystą”.
Postanowiliśmy sprzedać nasze prace i całą uzyskaną kwotę przeznaczyć na 26 Finał Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy.
3 stycznia 2018 r.
Dzisiaj otrzymaliśmy wielką przesyłkę. W pudle znajdowały się materiały do realizacji projektu Od grosika do złotówki.
To nie nowina, że lubimy eksperymenty. A projekt Badacz wody to fascynujące doświadczenia dotyczące wody w różnych stanach.
Więcej zdjęć w galerii.
Wykorzystaj ten adres i zbuduj figury, o których była mowa na matematyce. Na pewno sam coś wymyślisz i opowiesz o tym w szkole.
Rozszerzamy zakres liczbowy. Zbuduj liczby trzycyfrowe i czterocyfrowe. Nazwij je.
Dzisiaj kodowaliśmy tor przeszkód na lekcje wychowania fizycznego. Jutro przećwiczymy co nam wyszło.
Jarzębina Ali
Klon Zosi
Dzień Kropki spędziliśmy w Królestwie Kropkowego Króla i Królowej. Po zrobieniu koron dzieci eksperymentowały z akwarelkami. Później odszukiwały na szkolnym korytarzu kolorowe kropki z przysłowiami. Przysłowia trzeba było przepisać na specjalnie do tego przygotowaną kartkę. Należało zadbać o poprawność ortograficzną podczas przepisywania. Po skończeniu omawialiśmy w kręgu znaczenie przysłów. Na zakończenie każdy mógł wcielić się w rolę króla, przeczytać wiersz i rządzić. Na koniec pozbieraliśmy kropki i nakleiliśmy je na drzwiach.
W klasie trzeciej każdy uczeń obowiązkowo przeczyta dwie książki. Według odpowiedniego wzorca przygotuje lapbook, w którym przedstawi treść jednej książki. Drugą zaprezentuje publicznie przed klasą. Książki zaznaczone na niebiesko opracujemy w klasie.
KSIAZKI, KTÓRE
CZYTAMY
W KLASIE TRZECIEJ
1.Gianni Rodari „Historyjki o Alicji, która ciągle wpadała w kłopoty”
2.Hans Christian Andersen „Baśnie” (do wyboru)
3.Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”
4.Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
5.Joanna Papuzińska „Asiunia”
6.Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
7.Per Nilsson „Inny niż wszyscy”
8.Margery Williams „Aksamitny Królik”
9.Barbara Tylicka „O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie
miasta w baśniach i legendach”
10.Elżbieta Zubrzycka „Mały Wielki Przyjaciel”
11.Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia”
12.Agnieszka Frączek „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został
poetą”
13.Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony”
14.Łukasz Wierzbicki „Afryka Kazika”
15.Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
16.Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
17.Waldemar Cichoń „Cukierku, Ty łobuzie”
Dodatkowo:
18. Roald Dahl „Matylda”
19.Lena Anderson Christina Bjork „Linnea w ogrodzie Moneta”
20.Daniel Nassar „Zwierzęta architekci”
Możesz zrobić ciekawy filmik. Do tego celu wykorzystaj świetne narzędzie BITEABLE Załóż konto (poproś o pomoc dorosłego)
i rozpocznij zabawę. Prześlij mi kod embed swojego filmu, a ja zamieszczę go na stronie.